Skip to content

We use cookies to make the site simpler. By continuing to use this site and closing this message you agree to our use of cookies.Find out more about cookies

Close alert

Results of the 2 May 2019 elections for the contested parish areas

View the results of the 2 May 2019 elections for the contested parish areas below:

Buckhorn Weston

Buckhorn Weston
 VotesCandidateDescription (if any)
 86 Kevin Walter ALDRED (Elected)  -
 65 Phillippa Jane CHAPMAN (Elected)  -
 65 Linda Jane MUNSTER (Elected)  -
 83 Nigel Timothy OSBORNE (Elected)  -
 44 Valerie STANDING  -
 85 Timothy Paul WILTON (Elected)  -
Turnout (%):   42.6

Charminster - Charminster South

Charminster - Charminster South
VotesCandidateDescription (if any)
 276 Keith Arnold BEESON (Elected) Independent 
 166 Leslie CROSTHWAITE  -
 217 Peter Stuart DANGERFIELD (Elected)  -
 171 Richard David DENTON-WHITE  Independent - "None of The Above"
 228 Richard Harris EAST (Elected)  -
 195 Alan Harold Frederick ROLLS (Elected)  -
 296 Mark Antony SIMONS (Elected)  -
 193 Peter Stanley WHITE (Elected)  -
 258 Tim YARKER (Elected)  -
Turnout (%):   40.76

 Chideock 

Chideock
VotesCandidateDescription (if any)
 156 Roger John CAREY (Elected)  -
 154 Deirdre Mary COATES (Elected)  -
 131 Anna DUNN (Elected) Independent
 149 George Charles DUNN (Elected) Independent 
 153 Laurie ELLIOT (Elected) Retired
 185 Vanessa GLENN (Elected)  -
 90 Peter Trevor HUNT  -
 94 Robert Forsyth MURRAY  -
 110 Tony PEACOCK Independent
 135 David Walter ROGERS (Elected)  -
Turnout (%):   54.78

 Corfe Mullen

Corfe Mullen
VotesCandidateDescription (if any)
 1553 Mike BARRON (Elected)  -
 611 Susanne Ann Venetia Esther BENNETT-PARKIN   -
 1211  Adrian Lewis CRAVEN (Elected)  Corfe Mullen Independent
 772 David John EVERETT (Elected)  -
 1515 Paul Ronald HARRISON (Elected)  -
 1355 Anne HOLLAND (Elected)  -
 1209 Paul HOLLAND (Elected)  -
 768 Bill HONEYMAN (Elected)  -
 1175 Tim HOWARD (Elected) Retired Local GP
 1632 Susan JEFFERIES (Elected)  -
 756 Jocelyn Grace LORTIE (Elected)  -
 654 David Ewart MATTOCKS (Elected)  -
 925 Gail Ann PAPE (Elected) Working For Corfe Mullen
 417 David PEDEN  -
 648 Alan PERRY  -
 1172 Duncan Anthony SOWRY-HOUSE (Elected)  -
 932 Julia Jane STENNETT (Elected)  -
Turnout (%):   36.51

Hammoon

Hammoon
VotesCandidateDescription (if any)
 9 Nick FRAMPTON (Elected)  -
 5 Charlie POE  -
 6 Steven VESTBIRK (Elected)  -
Turnout (%):   27.03

Hilton 

Hilton
VotesCandidateDescription (if any)
 111  Debbie CALVER   -
 112 Shulla Jane JAQUES (Elected)  -
 152 Clive JONES (Elected)  -
 136 Catherine LANGHAM (Elected)  -
 129 Justine MCGUINNESS (Elected)  -
 141 Rodney James NORTHOVER (Elected)  -
 74 Jane Elizabeth SUTTON  -
 153 Marion Carol WALBRIDGE (Elected)  -
 122 Anthony Richard Whycliffe WYLD (Elected)  -
Turnout (%):   56.97

Iwerne Minster

Iwerne Minster
VotesCandidateDescription (if any)
 133 Arthur EVANS (Elected)  -
 173 John James GOODLIFFE (Elected)  Independent
 142 Mike JONES (Elected)  -
 190 Paul LE PREVOST (Elected)  Independent
 132 Jonathan Mark MAGUIRE  -
 176 Kerry Louise O'CONNOR (Elected)  -
 150 Brian Patrick O'LUANAIGH (Elected)  -
 190 Susan TRIM (Elected)  -
Turnout (%):   49.91

Langton Matravers 

Langton Matravers
VotesCandidateDescription (if any)
 148 Angela Bell (Elected)  -
 215 Peter Stanley CHRISTIE (Elected)  -
 215 Neil HARDING (Elected)  -
 192 William Andrew KNIGHT (Elected)  -
 247 Paul Edward LOUDOUN (Elected)  -
 205 Mike LOVELL (Elected)  -
 144 Daryle Anne PEARSON (Elected)  -
 109 David Charles SENIOR  -
 176 Ian Michael VAUGHAN-ARBUCKLE (Elected)  -
 160 Peter White (Elected)  -
Turnout (%):   47.39

Marshwood 

Marshwood
VotesCandidateDescription (if any)
 67 Frederick Henry BAILEY (Elected)  -
 77 Ali CAMERON (Elected)  -
 90 Alison Jane EDWARDS (Elected)  -
 75 Chris RABBETTS (Elected)  -
 56 Trevor RICHARDS (Elected)  -
 30 Roy WARBURTON  Retired
Turnout (%):   51.21

Okeford Fitzpaine

Okeford Fitzpaine
VotesCandidateDescription (if any)
 136 Ian BERRY   -
 271 Rob CORBEN (Elected)  -
 267 Stephen Philip CORBEN (Elected)  -
 168 Derek DAY (Elected)  -
 176 Dilys Mary GARTSIDE (Elected)  -
 194 Sue LE RICHE (Elected)  --
 75 Fred LIGHT  -
 56 John Tulley Henderson ORRISS  -
 233 Neil PLUMMER (Elected)  -
 211 Rachael Kathryn ROWE (Elected)  -
Turnout (%):   43.94

Pimperne 

Pimperne
VotesCandidateDescription (if any)
 198 Bob ADAMS (Elected) Independent  
 209 Antony Edward Venables ARGLES (Elected)  -
 185 John Ernest BECKFORD (Elected)  -
 182 Timothy HARMAN (Elected)  -
 150 Martin Christopher RICHLEY 
 250 Peter Alan SLOCOMBE (Elected)  -
 170 Hugh SUTTON (Elected)  -
 240 John Edward Thomas TANNER (Elected)  -
Turnout (%):   40.11

Sixpenny Handley 

VotesCandidateDescription (if any)
 261 David ADAMS (Elected)  -
 293 Rosalie ADAMS (Elected)  -
 32 Christian George BAKER-SMITH   -
 290 David CHICK (Elected)  -
 201 Stuart MCLEAN (Elected)  -
 264 Badger MEADEN (Elected)  -
 271 Maureen Helen NEW (Elected)  -
 186 James Edward Colin REED (Elected)  -
 158 Gino SALVIA  -
 251 Andy TURNER (Elected)  Independent
Turnout (%):   46.10

Stalbridge 

Stalbridge
VotesCandidateDescription (if any)
 154 David Barrie ANDREWS (Elected)  -
 550  Jean CONVOY (Elected)  -
 455 Margot Annelle DIMMER (Elected)   -
 468 Katie GARLAND (Elected)  -
 558 Helen Tracey HATCHER (Elected)  -
 118 Robert KNAPP   -
 356 Bob LOVELL (Elected)  British
 303 Bernie NEWTON (Elected)  -
 203 Lord PENFOLD (Elected)  -
 334 Murray John ROBINSON (Elected)  -
 258 Robert John RODEN (Elected)  -
 385 Stuart Frank WAITE (Elected)  Independent
Turnout (%):   38.79

Stanton St Gabriel 

Stanton St Gabriel
VotesCandidateDescription (if any)
 20 Andrew Thornton CAREY (Elected)  Green Party
 11 Chris EVERIDGE   -
Turnout (%):   48.53

Sydling St Nicholas  

Sydling St Nicholas
VotesCandidateDescription (if any)
 118 Patricia Anne DAVIES (Elected)
 91 Graham Gordon DURACK (Elected)  -
 109 Shell ELSON (Elected)  -
 87 Nick HILLS  Solicitor (Non Practising)
 105 Michael Edward HOLE (Elected)   -
 151 Christopher John LEGG (Elected) Farmer
 106 Andrew Stephen NEWMAN (Elected)  -
 125 Diane TUCKER (Elected)  -
Turnout (%):   51.66

Whitchurch Canonicorum - Whitchurch Canonicorum South 

Whitchuch Canonicorum - Whitchurch Canonicorum South
VotesCandidateDescription (if any)
 96 Christine BAILEY (Elected)  Local Farmer
 104 Julia EAGER (Elected)  -
 91 Clare Mahaddie (Elected)  -
 100 Chris NOON (Noon) Independent Local Homeowner 
 54 Kit VAUGHAN   -
Turnout (%):  61.15

Winterborne St Martin 

Winterborne St Martin
VotesCandidateDescription (if any)
 239 Anne BENNETT (Elected)  -
 137 Valerie Ann CARDALL (Elected)  -
 262 Ben CARTER (Elected)  -
 100 Patrick CONNOLLY  -
 180 Karen Judith DELAFIELD (Elected)  -
 107 Richard Geoffrey EVERSDEN  -
 125 Neale HALLETT (Elected)  -
 165 Patrick James JEFFERY (Elected)  -
 116 Dave READ (Elected)  -
 241 Martin USHERWOOD (Elected)  -
 212 Debbie Ann WILTSHIRE (Elected)  -
Turnout (%):   53.82

 

Rate this page

Have some feedback?

Your feedback

This form is to report content that is wrong, or any issues or feedback you have about the web page.

Contact us if you want to get in touch about a council service instead.

All fields are required.

Leave your email address so that we can provide a response.

This helps us direct your feedback to the appropriate council.

General data protection regulation (GDPR)

We will only use the personal information supplied by you in accordance with GDPR. By giving us this information you are consenting to such use as set out in our privacy notice.